FOTBAL, etapa 25: Lupta in doi pentru titlu

Posted by admin® pe Martie 31, 2008

Fotbal / Liga 1, etapa a 25-a

F.C. Vaslui – Steaua 0-1. A marcat: Pepe Moreno 65
    Steaua obtine o victorie importanta pe terenul unei echipe ce pierde greu in fata propriilor suporteri. Fara Dayro Moreno, dar cu Plesan, Nicolita, Neaga si Petre Marin in primul „11”, Steaua a reusit sa castige trei puncte ce o mentin cu sanse uriase in lupta pentru titlu. O victorie meritata a echipei lui Marius Lacatus, ce a controlat jocul si si-a creat ocaziile mai mari de a inscrie.

Rapid – Ceahlaul 5-1. Au marcat: Cesinha 42, Boya 49, 82, Lazar 57, 90+2 / Doicaru 66.
    Tehnicianul Marian Rada a debutat in acest meci pe banca tehnica a echipei de sub Grant. Ceahlaul a evoluat inca din minutul 6 cu un om mai putin, dupa ce Evora a comis un fault dur la Boya si a fost eliminat. Despotovic, neretinut in lot pentru acest meci, si portarul Daniel Coman, accidentat, au urmarit partida din tribune.

Unirea Urziceni – Farul 0-0
In minutul 4 al prelungirilor, gazdele au solicitat penalty pentru un hent in careul Farului. La finalul partidei, suporterii Farului i-au aplaudat pe favoriti si i-au cantat „La multi ani” antrenorului Ion Marin, care marti a implinit 53 de ani. Antrenorul Ion Marin s-a declarat multumit de rezultat, dar si de prestatia arbitrului Teodor Craciunescu. Farul Constanta a obtinut, la Urziceni, cea de-a patra remiza din cele 7 etape jucate in acest an. Farul a jucat in acest meci intr-un sistem 4-5-1, care a dat roade in cele din urma. Constanta spera in continuare in evitarea retrogradarii, mizand pe programul mai usor din ultimele etape.

Gloria Bistrita – Politehnica Timisoara 0-0
Acesta a fost primul meci din acest sezon, in care poarta lui Poli Timisoara nu a fost aparata de Marius Popa. Partida a avut loc la Reghin, pentru ca terenul Gloriei se afla in proces de refacere. Meciul a avut doua reprize diferite, prima in care oaspetii au trecut in trei randuri pe langa deschiderea scorului, iar cea de-a doua cu formatia lui Ioan Ovidiu Sabau la conducerea ostilitatilor, insa pana la final nici una dintre formatii nu a reusit sa inscrie.

Universitatea Cluj – Otelul Galati 2-1. Au marcat: Goga 59, Silvasan 66-penalty / Jelev 17.
    Universitatea Cluj a obtinut cea de-a treia victorie din acest sezon al Ligii I, dupa ce pana acum reusise sa castige doar in fata Stelei si a Rapidului, cu acelasi scor, 2-1. In urma acestei victorii, clujenii spera in continuare in salvarea de la retrogradare, desi continua sa ocupe ultimul loc in clasament.

U.T.A. – Gloria Buzau 2-1. Au marcat: Marincau 38, Edson 74 / Ionescu 89.
Aradul spera in salvare dupa cele trei puncte obtinute in fata Gloriei. Gazdele au reusit sa isi apropie victoria la capatul unei partide pe care au controlat-o in marea sa majoritate. De partea cealalta, Buzaul pierde o importanta oportunitate de a se indeparta de zona periculoasa.

Pandurii Targu Jiu – Politehnica Iasi 1-0. A marcat: Arrieta 75.
    Gorjenii se afla la cea de-a patra victorie consecutiva si sansele de a evita retrogradarea sunt tot mai mari. Eugen Neagoe a reusit sa transforme, intr-un interval extrem de scurt, o echipa ce parea condamnata la esalonul secund intr-o formatie ce pare sa nu se mai opreasca din victorii. De remarcat ca din cele sapte victorii obtinute de Pandurii in cele 26 de etape, patru s-au inregistrat in ultimele patru runde.

Dacia Mioveni – Universitatea Craiova 1-2. Au marcat: Frasineanu 14 / Lutu 75 si Dina 79.
    Sorin Cartu a fost invins de fosta sa echipa, iar Mioveniul revine in zona periculoasa a clasamentului. Craiova confirma perioada buna prin care trece si cu aceasta victorie elimina orice emotii pentru finalul campionatului.

Aseara, in derby-ul etapei, Dinamo – C.F.R. Cluj 1-2.