Incantator: Fotbal / Romania – Rusia 3-0

Posted by admin® pe Martie 27, 2008

Mai importanta decat victoria a fost evolutia

Radicala schimbarea in bine a Romaniei, dupa ce „tricolorii” dezamagisera crunt in amicalul cu Israel de luna trecuta.

Piturca s-a confruntat cu unele probleme de efectiv, Lobont si Coman fiind indisponibili, iar Chivu si Radoi evoluand la jumatate din potential tot din cauza unor probleme medicale. In plus, Daniel Niculae si Ciprian Marica veneau la nationala dupa o perioada sterila la echipele lor de club, unde nu reusisera sa se mai inscrie pe lista marcatorilor. Insa aceste lucruri aveau sa nu se vada deloc in jocul nostru. Romania a aratat, inca din start, ca amicalul cu Israel a fost doar un accident, reusind sa puna la respect o echipa nationala calificata si ea la Turneul Final. In prima repriza, Mutu a fost principalul pericol pentru rusi, „briliantul” reusind, in dese randuri, sa isi ridiculizeze adversarii. Dupa cateva situatii bune de a deschide scorul, Romania avea sa intre totusi in avantaj la pauza. Marica a lucrat bine o minge la 16 m de poarta adversa si a sutat din intoarcere in coltul lung, nelasandu-i nici o sansa portarului rus. Daniel Niculae si-a adus si el aminte ca este un jucator important pentru nationala si, in minutul 60, si-a trecut in dreptul sau cea de-a doua reusita a Romaniei. Evolutia jucatorilor nostri a incantat si in ultimele 30 de minute. Revenit printre „tricolori” dupa o lunga absenta, Marius Niculae a majorat scorul la 3-0, dupa ce a reluat cu capul in plasa o minge centrata de Banel Nicolita. A fost cu siguranta una dintre cele mai bune partide ale Romaniei din ultima vreme, jucatorii nostri aratand o pofta deosebita de joc si o forma pe care vrem sa o regasim si la Euro. Am vazut angajament, daruire, o excelenta circulatie a balonului si o ambitie personala a fiecaruia dintre jucatori sa demonstreze ca isi merita un loc in lotul pentru Euro.

In alte partide amicale desfasurate ieri seara, s-au consemnat rezultatele: Bulgaria – Finlanda 2-1
Estonia – Canada 2-0
Algeria – Congo 1-1
Ungaria – Slovenia 0-1
Lituania – Azerbaidjan 1-0
Africa de Sud – Paraguay 3-0
Ucraina – Serbia 2-0
Israel – Chile 1-0
Armenia – Kazahstan 1-0