Independentul® de Constanta

Constanta – cosmopolita, controversata, iubita, injurata…

H.C.M. Constanta, invinsa in prima partida din grupele Ligii Campionilor

Posted by admin® pe Octombrie 1, 2007

In primul meci din cadrul grupei B a Ligii Campionilor la handbal masculin, campioana Romaniei, H.C.M. Constanta, a fost invinsa in deplasare, la Stockholm, de campioana Suediei, Hammarby IF cu scorul de 33-25 (18-14). Dupa un inceput echilibrat, in care formatia noastra a reusit sa mentina ritmul impus de suedezi si sa conduca cu 7-5 si 8-7, Hammarby a revenit la conducere pe tabela de marcaj si nu a mai cedat-o pana in final. Absentele cauzate de accidentari ale celor doi coordonatori din formatia noastra, Alexandr Adzic si Ionut Saulescu (acesta a intrat totusi in ultimele 10 minute), au contat enorm in economia jocului. Solutiile de avarie, incercate de antrenorul Lucian Rasnita, prin folosirea pe postul de coordonator a extremelor Timofte si Schjolin, s-au dovedit a fi inutile. Hammarby a profitat din plin de acest lucru si s-a desprins la patru goluri pana la pauza, scor 18-14. Repriza a doua nu a adus revirimentul dorit de echipa noastra, mai mult, suedezii marindu-si constant diferenta de pe tabela. Cu un Michael Astrom in zi de gratie, interventiile sale turnand parca plumb in picioarele handbalistilor nostri, campioana Suediei a condus chiar si cu 11 goluri diferenta, scor 30-19.

A fost, in cele din urma, 33-25 pentru Hammarby, gazdele castigand clar si meritat in fata unei formatii pentru care Liga Campionilor s-ar putea dovedi o caciula prea mare in acest sezon. Iata si marcatorii acestei partide. Hammarby: Erik Hoglund (3 goluri), Fredrik Larsson (4), Daniel Baverud (4), Nicklas Grundsten (10), Patrick Johanson (5), Tobias Karlsson (3), Robin Hallberg (1) si Jens Eriksson (3). Pentru H.C.M. au marcat: Petr Hejmanek (3), Tomislav Broz (2), Alexandru Csepreghi (4), Daniel Muresan (1), Laurentiu Toma (8), Mihai Timofte (2), Uros Vukovic (2), Bogdan Soldanescu (1), Ionust Saulescu (1). Intr-o alta partida a grupei B a Ligii Campionilor, detinatoarea trofeului, THW Kiel (Germania), a invins in deplasare formatia franceza Montpellier cu scorul de 34-32 (20-12). Urmatoarele partide din grupa vor avea loc pe 7 octombrie, dupa urmatorul program: H.C.M. Constanta – Montpellier HB si THW Kiel – Hammarby.