Independentul® de Constanta

Constanta – cosmopolita, controversata, iubita, injurata…

Fotbal / Liga 1, etapa a 8-a: Provincia, pe primele 3 pozitii ale clasamentului !!

Posted by admin® pe Septembrie 24, 2007

Pandurii – FC Farul 0-1
                       Victorie importanta a Farului pe terenul unei echipe ce nu primise nici un gol pe propriul teren pana atunci. Desi constantenii au jucat din minutul 41 cu un jucator mai putin, Gerlem fiind eliminat, trupa lui Constantin Gache a plecat cu toate punctele. Maxim a executat in minutul 68 o lovitura libera de la aproximativ 25m lateral de poarta lui Guso si portarul gazdelor a gafat copilareste, scapand mingea in poarta. Pana la final nimeni nu a mai inscris, atacurile gazdelor fiind sterile.

Unirea Urziceni – Ceahlaul 2-0
                        Cu acest succes, echipa lui Dan Petrescu a acumulat 17 puncte in acest campionat, fiind una dintre revelatiile inceputului de sezon. Partida cu nemtenii nu a fost deloc una usoara, victoria gazdelor conturandu-se de abia in ultimele 20 de minute cand loviturile de cap ale lui Bilasco si Stancu si-au atins tinta. Unirea confirma excelenta perioada prin care trece si se anunta una din formatiile ce vor lupta pentru o prezenta in Europa.

Gloria Bistrita – Otelul 2-1
                      Nici de aceasta data Otelul lui Grigoras nu a reusit sa plece cu vreun punct din deplasare, fiind invinsa de bistritenii lui Ioan Ovidiu Sabau. Gazdele au deschis scorul in minutul 20 prin Coroian, insa au fost egalate doua minute mai tarziu. Golul izbavitor a venit in minutul 51, Gloria obtinand o noua victorie in acest campionat. La finalul partidei, Grigoras s-a aratat dezamagit ca echipa sa nu poate obtine punct(e) in deplasare.

UTA – Steaua 1-1
                        Hagi a plecat de la Steaua, insa vicecampioana continua evolutiile modeste si sub comanda lui Petrazzini. Goian si Lovin au parasit terenul dupa doar 12 minute fiind accidentati. In locul lor au intrat Baciu si Cristocea, insa nici unul nu a adus siguranta ce care „militarii“ aveau nevoie. Nicolita a deschis cu destul noroc scorul in repriza a doua, insa gazdele au egalt in minutul 82 in urma unei lovituri de la 11m transformata de Edson. In minutul 74, Victoras Iacob a fost eliminat pentru lovirea adversarului la un contact aerian.

Dacia Mioveni – Politehnica Timisoara 2-2
                       O partida dominata autoritar de gazde dar doar 79 de minute. La 2-0 pentru formatia sa cu ceva mai mult de 10 minute ramase din timpul regulamentar, Florin Marin a crezut ca Mioveniul nu mai poate scapa a doua victorie a sezonului. S-a inselat insa, timisorenii egaland prin doua goluri inscrise in minutele 79 si 80, obtinand un rezultat de egalitate nemeritat. A fost insa meritul lor ca au crezut pana la final in sansa lor.

FC Vaslui – Universitatea Craiova 2-0
                       Vasluienii lui Dorinel Munteanu au bifat al 5-lea succes in actualul sezon, administrand in acelasi timp al saptelea esec consecutiv pentru craioveni. In fata unei formatii ce pare sa nu-si mai revina, FC Vaslui a prelaut controlul partidei inca de la inceput. Ljubinkovici si-a demonstrat inca o data forma foarte buna prin care trece, deschizand scorul in minutu l14 cu un sut din voleu de la marginea careusui. Doar 10 minute mai tarziu, Dorinel Munteanu l-a servit excelent pe Sabou in careu si acestaa reluat spectaculos cu capul pe spate, invingandu-l pentru a doua oiara pe Bornescu. Aveau sa fie singurele reusite ale unui meci in care gazdele au avut emotii doar in minutele de final cand Craiova a ratat cateva situatii foarte bune de a reduce din diferenta.
Intr-un alt meci jucat in aceast aetapa, Rapid – Gloria Buzau 0-0.

Clasament:
1.FC Vaslui    8    5    2    1    16-8    17p.
2.Unirea Urziceni    8    5    2    1    15-8    17p.
3.CFR Cluj    7    5    2    0    12-5    17p.
4.Rapid    8    4    4    0    13-7    16p.
5.Poli Timisoara    8    4    3    1    17-14    15p.
6.Gloria Bistrita    8    4    3    1    12-10    15p.
7.Steaua    7    3    3    1    5-3    12p.
8.Dinamo    6    3    1    2    11-7    10p.
9.Pandurii Targu Jiu    7    3    1    3    9-7    10p.
10.Otelul Galati    8    3    0    5    11-14    9p.
11.UTA Arad    8    2    3    3    10-11    9p.
12.Ceahlaul    8    3    0    5    9-12    9p.
13.Poli Iasi    7    2    1    4    9-12    7p.
14.Farul Constanta    7    2    1    4    4-9    7p.
15.Dacia Mioveni    8    1    3    4    8-12    6p.
16.Gloria Buzau    8    1    2    5    3-14    5p.
17.„U“ Cluj    7    0    3    4    9-13    3p.
18.Craiova    8    1    0    7    6-13    3p.

Etapa viitoare (29-30 septembrie): Gloria Buzau – UTA, Farul – Unirea Urziceni, Politehnica Timisoara – Gloria Bistrita, Steaua – FC Vaslui, Craiova – Dacia Mioveni, Otelul – Universitatea Cluj, Politehnica Iasi – Pandurii, Ceahlaul – Rapid, CFR Cluj – Dinamo.