Constanta – cosmopolita, controversata, iubita, injurata…

Volei / Cupa „Marii Negre“. C.V.M. Tomis – Cerno More Varna 3-0

Posted by admin® pe Septembrie 14, 2007

Primul meci, prima victorie

Campionii Romaniei de la Club Volei Municipal Volei Constanta au defilat in prima zi a turneului Cupa „Marii Negre“, ce se desfasoara in perioada 13-16 septembrie in Sala Sporturilor. Elevii pregatiti de Stelio De Rocco au invins fara mari probleme reprezentanta Bulgariei, Cerno More Varna, partener devenit traditional pentru formatia noastra in ultimii ani. Dupa 25-21 intr-un prim set dominat de constanteni, actul secund a fost ceva mai echilibrat, bulgarii controland setul in marea sa majoritate. Desi formeaza o echipa destul de tanara si lipsita de experienta, tocmai din acest motiv, bulgarii au aratat in unele momente ca nu sunt deloc o echipa modesta, putand pune probleme daca sunt tratati cu superficialitate. Asa s-a intamplat si in acest set secund, cand Cerno More a condus pana la 19-17. In acel moment, Stelio De Rocco a cerut un time-out, reusind sa intrerupa pasa buna a adversarilor si, totodata, sa isi mobilizeze mai bine jucatorii. C.V.M. Tomis a revenit in joc, a preluat conducerea si nu a mai cedat-o pana in final, impunandu-se cu scorul de 25-23.

Setul al treilea a fost practic si ultimul al partidei, C.V.M. Tomis pornind in forta acest set si conducand cu 7-1 si apoi cu 11-4. A venit insa o alta relaxare in jocul nostru, iar Cerno More Varna a mai recuperat din handicap, apropiindu-se amenintator la 9-11. A fost ultima data cand bulgarii au mai contat in joc, C.V.M. Tomis distantandu-se pe tabela de marcaj. La scorul de 23-15 pentru noi, tehnicianul Tomisului, Stelio De Rocco, l-a introdus in teren si pe bulgarul Boris Iankov, noua achizitie a echipei de pe litoral. Iankov, transferat la Constanta tocmai de la Cerno More Varna, a punctat decisiv pentru victoria campioanei Romaniei cu scorul de 25-16 in acest set si 3-0 la general.

V.C.M. Piatra Neamt invinge cu emotii
                     Confruntarea dintre V.C.M. Piatra Neamt si Steaua Bucuresti a fost una de-a dreptul dramatica, ambele formatii aflandu-se la carma jocului si trecand pe langa victorie. Nemtenii au fost primii care au condus la seturi cu 1-0 dupa 25-21 in primul set, insa Steaua a revenit rapid in joc si a castigat urmatoarele doua seturi cu 25-17 si 25-18. Actul al patrulea a revenit formatiei V.C.M. Piatra Neamt cu 25-21, astfel ca situatia la seturi a devenit egala, 2-2, fiind nevoie de setul decisiv. Nemtenii au inceput mai bine in decisiv conducand chiar cu 11-9 si parand ca nu vor mai scapa victoria. „Militarii“ nu au cedat insa si au revenit miraculos, trecand la conducere cu scorul de 13-12. Dupa un time-out cerut de antrenorul din Piatra Neamt, situatia s-a reechilibrat, scorul fiind 13-13 si apoi 14-14. In cele din urma, V.C.M. Piatra Neamt s-a impus cu 16-14 la capatul unui meci de mare lupta, trecandu-si in cont primul succes la acest turneu. Astazi vor avea loc alte doua partide dupa urmatorul program: de la ora 16.00 se vor intalni Steaua Bucuresti si Lukoil Burgos (campioana Bulgariei), iar de la ora 18.00, C.V.M. Tomis va intalni echipa Ziraat Ankara (Turcia).