Constanta – cosmopolita, controversata, iubita, injurata…

Handbal feminin / Liga Nationala, Etapa a 2-a: C.S. Tomis – Oltchim 26-31

Posted by admin® pe Septembrie 5, 2007

Esec in fata campioanei

C.S. Tomis Constanta a pierdut ieri meciul sustinut pe teren propriu in fata campioanei OIltchim Ramnicu Valcea, la capatul unei partide in care diferenta de valoare a fost rareori observata. Dumitru Musi se pare ca a reusit sa construiasca din nou o echipa la Constanta, desi nu a avut parte de o campanie bogata de transferuri, asa cum s-a intamplat la alte formatii. In fata campioanei Romaniei, si practic a echipei ce da 90% dintre jucatoarele lotului national, C.S. Tomis Constanta a avut o evolutie apreciabila, luptand de la egal la egal cu mult mai bine cotatele lor adversare. Echipa noastra a inceput bine meciul si a reusit chiar sa puna o diferenta de trei goluri in favoarea ei in minutul 21, scor 11-8, moment in care in rol si-a intrat brigada de arbitrii, una care, in acel moment, a favorizat clar formatia oaspete. Eliminarile nefondate dictate impotriva Tomisului au oferit posibilitatea Oltchimului sa revina in joc, sa galeze si chiar sa intre in avantaj la pauza, scor 14-11.

Repriza a doua nu a adus din pacate revenirea in joc a echipei tomitane, campioana reusind sa aiba in permanenta un avans de 4,5 si chiar 7 goluri uneori. La finele unui joc bun, mai ales din partea jucatoarelor de pe litoral, diferenta a fost de 5 goluri dupa cele 60 de minute de joc, scor 31-26 pentru Oltchim. Cea mai buna jucatoare a formatiei antrenate de Gheorghe Tadici a fost Ionela Galca, autoare a 12 goluri, urmata de Adina Meirosu, cu 6 reusite. Pentru C.S. Tomis, cea mai prolifica jucatoare a fost Loredana Mateescu cu 7 reusite, urmata de Alina Durac si Andreea Dospin, ambele cu cate 5 goluri. In minutul 52, Adriana Nechita de la Oltchim a primit cartonasul rosu, dupa ce a primit pentru a 3-a oara o eliminare de 2 minute. Antrenorul echipei Tomis, Dumitru Musi, a declarat ca este multumit de angajamentul fetelor sale. „La 11-8 pentru noi, se putea realiza o minune, dar, din pacate, nu s-a intamplat, pentru ca au intervenit arbitrii, care au schimbat regulile in favoarea celor puternici. Oltchim era o echipa de batut azi. Am jucat totusi impotriva lotului national, care pornea ca favorit. Sunt multumit de faptul ca fetele nu au refuzat lupta“, a spus Musi. Antrenorul echipei Oltchim, Gheorghe Tadici, a afirmat ca a fost un joc de angajament, in care gazdele au aratat multa daruire. „Diferenta de valoare si-a spus cuvantul, desi noua ne-au lipsit unele jucatoare de baza. Ne-am atins scopul, pentru ca ne interesa victoria, indiferent de scor. Arbitrajul nu a influentat scorul final, a fost in linia regulamentului. E important ce se intampla in minutul 60, nu in minutul unu, nu conteaza ca am fost condusi cu 11-8, ci scorul final“, a spus Tadici.