Constanta – cosmopolita, controversata, iubita, injurata…

Fotbal / Liga Campionilor: Steaua – BATE Borisov 2-0

Posted by admin® pe August 30, 2007

Stelistii si-au respectat blazonul!

Steaua ramane singura echipa din Romania ce va juca si in acest sezon in Liga Campionilor si, totodata, sngura formatie din campionatul intern ce a evoluat vreodata in cea mai importanta competitie intercluburi de la infiintarea acestui sistem competitional. Trupa pregatita de Gica Hagi a incheiat cu bine returul cu bielorusii de la BATE Borisov, pe care i-au invins cu scorul de 2-0 (1-0) la capatul unei partide in care norocul, tehnica si valoarea au fost de partea vicecampioanei Romaniei. Meciul a inceput furtunos, cei 30.000 de suporteri romani inghetand in minutul 2 la uriasa situatie de a marca a oaspetilor, mingea trimisa de unul dintre jucatorii adversi nimerind bara portii lui Zapata. Dupa ce au trecut cu bine peste acest moment, Steaua a reusit sa deschida scorul in minutul 12: Dica a executat excelent o lovitura de la coltul terenului, iar Zaharia a reluat cu capul in plasa portii adverse. Pana la pauza, lupta s-a dus mai mult la centrul terenului, acolo unde Ov.

Petre a distrus marea majoritate a actiunilor de atac intreprinse de bielorusi. Repriza a doua a inceput la fel de bine pentru oaspeti, acestia ratand din nou o foarte buna situatie de a inscrie, Nesu respingand in extremis de la 3 m de poarta. Ca si in primul act, dupa o ratare a celor de la BATE  Borisov a urmat un gol pentru Steaua. Astfel, imediat dupa ratarea acestora, la urmatoarea faza de atac a Stelei, Dica a pasat ideal pentru Nicolita, acesta a sprintat in careul de 16 m, i-a pasat la intalnire lui Neaga in gura portii, iar acesta din urma a inscris in poarta goala. 2-0 pentru Steaua, moment in care BATE Borisov a depus definitiv armele, constienta ca nu mai poate rasturna situatia de pe tabela de marcaj, dar si de faptul ca are in fata o echipa cu mult mai multa experienta. Steaua se califica asadar pentrual doilea sezon consecutiv in grupele Ligii Campionilor, insa va avea nevoie de alti 2-3 jucatori de valoare foarte ridicata pentru a face fata cu brio intrecerii si, cine stie, poate sa obtina in premiera o calificare in primavara europeana a Ligii.