Independentul® de Constanta

Constanta – cosmopolita, controversata, iubita, injurata…

Fotbal / Liga Campionilor, Dinamo – Lazio: Dinamo in fata unei premiere istorice!

Posted by admin® pe August 28, 2007

Campioana Romaniei, Dinamo Bucuresti, se afla in fata unei adevarate premiere in istoria de aproape 60 de ani a clubului, fiind la doar 90 de minute distanta de calificarea in grupele Ligii Campionilor. Dupa remiza obtinuta pe Olimpico din Roma, in fata celor de la Lazio, echipa pregatita de Mircea Rednic este mai aproape ca niciodata de o importanta calificare in grupele celei mai importante competitii europene. Desi nu traverseaza o perioada foarte buna iar accidentarile se tin scai de trupa dinamovista, intreaga suflare din Stefan cel Mare este decisa sa faca totul pentru a obtine mult dorita calificare. Cea mai importanta absenta din tabara lui Dinamo este cu siguranta cea a lui Ianis Zicu, in timp ce Margaritescu, Pulhac, Oprita sau Vali Nastase par a avea sanse de a fi recuperati pana la ora partidei. Indiferent, insa, de formula pe care Mircea Rednic o va trimite pe teren, intalnirea va fi una extrem de grea, de tensionata, iar formatia ce va gestiona mai bine oportunitatile si slabiciunile adversarului va avea sorti de izbanda.

Chiar daca Lazio nu a inceput bine sezonul din Italia, remizand pe teren propriu, scor 2-2 cu Torino, antrenorul lazialilor, Delio Rossi, a declarat ca echipa sa va juca altfel la Bucuresti, cu Dinamo, in turul III preliminar al Ligii Campionilor. Rossi a pus semiesecul de la Roma pe seama ghinionului: „Suntem o formatie ghinionista. Am facut doar un egal, insa remarc o serie de aspecte pozitive. Cred ca am fost net superiori celor de la Torino. Marti (n.r. – astazi), echipa va avea o atitudine diferita“. La randul sau, atacantul Goran Pandev, autorul unui gol pentru Lazio, a anuntat ca echipa sa va ataca la Bucuresti, chiar daca are inca doi jucatori accidentati, Diakite si Kolarov. „Am pierdut din nou jucatori, dar trebuie sa mergem mai departe. Marti (n.r – astazi) ne asteapta o partida foarte importanta si trebuie sa ne recuperam cat mai repede. Trebuie sa jucam asa cum stim, atacand si inscriind golul care ne va califica“, a declarat macedoneanul.

Danciulescu este optimist
Atacantul celor de la Dinamo, Ionel Danciulescu, autorul golului de la Roma in prima mansa cu Lazio (1-1), crede ca Dinamo are o mare sansa de calificare in grupele Ligii Campionilor si jucatorii isi doresc aceasta performanta mai mult decat orice, in timp ce Claudiu Niculescu conteaza pe sprijinul suporterilor, care sa incurajeze echipa din primul pana in ultimul minut. „Avem o mare oportunitate si nu vrem sa-i dam cu piciorul. Nu vom juca cu gandul ca am inscris in deplasare. Vrem sa ne calificam si vom face tot ce ne sta in putinta. Nu conteaza cine va marca, daca o voi face eu sau colegii mei, important e ca la finalul meciului sa ne bucuram alaturi de suporterii nostri. Ne dorim aceasta performanta mai mult decat orice“, a declarat Danciulescu pentru site-ul clubului F.C. Dinamo. Colegul lui Danciulescu din linia de atac, Claudiu Niculescu, crede ca italienii vor risca doar in ultima jumatate de ora, insa spera ca suporterii vor incuraja echipa din primul pana in ultimul minut. „Vom fi sustinuti de suporteri din primul pana in ultimul minut. Daca se va apropia finalul meciului si rezultatul nu le va conveni, vor risca. Altfel, pana in minutul 65-70 cred ca vor avea grija. Asa joaca ei, sa nu primeasca gol, apoi cauta sa marcheze“, a declarat Clau-gol. Meciul Dinamo – Lazio, a doua mansa a turului III preliminar al Ligii Campionilor, are loc astazi pe stadionul National „Lia Manoliu“, de la ora 22,00.