Constanta – cosmopolita, controversata, iubita, injurata…

Fotbal / Liga 1, etapa a 4-a: Campioana nu se regaseste!

Posted by admin® pe August 20, 2007

Unirea Urziceni – Politehnica Timisoara 4-1
                      Lectie de fotbal predata de echipa lui Dan Petrescu in fata unei formatii ce venea cu ganduri de victorie la Urziceni. Gazdele au dominat autoritar, au condus cu 4-0 si doar penalty-ul din minutul 90 dictat in favoarea Timisoarei, a adus golul de onoare pentru banateni. Gazdele au protestat vehement insa la deciziile arbitrului, mai ales la penalti-ul din minutul 90. Bogdan Stelea a aparat primele doua executii ale lui G. Bucur, insa a fost invins apoi de Alexa, dupa ce arbitrul a dictat repetarea pentru a treia oara a loviturii de la 11m.

Politehnica Iasi – Gloria Buzau 3-0
                     Iesenii au castigat meritat o partida pe care au controlat-o cu autoritate si in care scorul final putea fi chiar mai mare. Oaspetii nu au reusit sa puna mari probleme unei echipe bine organizate si determinate de a obtine cele trei puncte. Si la aceasta partida a fost criticat arbitrajul, Ionut Popa cerand ca Balaj sa plateasca primele lui Palimaru (nr: accidentat in partida cu Steaua de Radoi).

FC Vaslui – Gloria Bistrita 2-0
                     Victorie si trei puncte mari pentru gazde care urca vertiginos in clasament si raman fara infrangere si dupa aceasta runda. Trupa lui Dorinel Munteanu a dominat prima repriza, atunci cand a si reusit sa inscrie cele doua goluri. In partea a doua, bistritenii au preluat initiativa, si-au creat numeroase oportunitati de a marca, insa nu au reusit nici macar golul de onoare, inregistrand astfel primul esec al sezonului.

Pandurii – Craiova 2-0
                         Desi au evoluat fara multi titulari si intalneau o echipa dornica de a face uitat esecul de pe teren propriu cu CFR Cluj, Pandurii Targu Jiu a fost cu siguranta echipa mai buna, care a dominat cel putin tactic aceasta partida. Ambele goluri au venit in partea secunda, gazdele bifand al doilea succes din acest sezon. In schimb, aflata la a treia infrangere consecutiva, Craiova ramane doar cu acea victorie din fata Farului, insuficienta pentru ca antrenorul Cioroianu sa mai continue la echipa, acesta prezentandu-si demisia.

Dinamo – Dacia Mioveni 1-1
                      Campioana este la a doua partida consecutiva pe teren propriu cand nu reuseste sa castige. Mai mult chiar, dinamovistii au fost aproape de o noua infrangere, doar minutele de prelungire salvandu-i de un esec rusinos. Daouda a deschis scorul in minutul 57 pentru oaspeti iar Danciulescu a egalat in minutul 92. Jocul slab al „cainilor rosii“ ar putea tensiona atmosfera inaintea returului cu Lazio Roma, unul decisiv poate chiar si pentru tehnicianul Mircea Rednic.

Clasament:
1.Steaua    3    3    0    0    4-1    9p.
2.FC Vaslui    4    2    2    0    8-4    8p.
3.Urziceni    4    2    1    1    11-8    7p.
4.CFR Cluj    3    2    1    0    6-3    7p.
5.Rapid    3    2    1    0    6-4    7p.
6.Dinamo    4    2    1    1    6-4    7p.
7. Poli Timisoara    4    2    1    0    9-8    7p.
8. Pandurii    4    2    1    1    5-4    7p.
9. Poli Iasi    4    2    0    2    6-5    6p.
10.Gloria Bistrita    4    1    2    1    6-7    5p.
11.UTA Arad    3    1    1    1    4-4    4p.
12. 11.Craiova    4    1    0    3    6-7    3p.
13.Ceahlaul    3    1    0    2    5-5    3p.
14.Otelul Galati    3    1    0    2    3-4    3p.
15Gloria Buzau    4    1    0    3    2-9    3p.
16.Mioveni    4    0    2    2    4-6    2p.
17.„U“ Cluj    3    0    1    2    4-6    1p.
18.Farul    3    0    0    3    0-6    0p.

Etapa viitoare (24-26 august): Ceahlaul – Politehnica Iasi, Farul – Dinamo, Craiova – Unirea Urziceni, Otelul – UTA, Gloria Buzau – CFR Cluj, Universitatea Cluj – FC Vaslui, Steaua  – Pandurii, Gloria Bistrita – Dacia Mioveni, Politehnica Timisoara – Rapid.